Caorle

Caorle je turisty velmi oblíbené přímořské městečko, které se nachází v severní části Itálie přibližně 70 km od Benátek. Historické centrum města láká milovníky památek. Caorle je rybářské letovisko nacházející se mezi řekami Livenza a Lemene. Za pozornost stojí také krásné dlouhé písečné pláže, dostatek obchodů, luxusní hotely i celá řada barů a restaurací. Caorle představuje dokonalé místo pro vaši dovolenou.

Historie města Caorle

Katedrála svatého Štěpána

Katedrála svatého Štěpána

Letovisko Caorle má za sebou bohatou historii. Založili jej Římané kolem roku 40 př. n. l. a původní název zněl „Caprulae“. V té době šlo o malou vesničku, ve které žili převážně pasáci koz a ovcí. V 5. Století našeho letopočtu bylo Caorle významným obchodním centrem, ve kterém žilo více než 15 tisíc obyvatel. Někteří historikové označují Caorle jako „ostrov koz“, jiní se přiklánějí k tomu, že název je odvozen od pohanské bohyně Capris. V roce 1866 bylo ustanoveno takzvané rybářské konsorcium, které se začalo zabývat seskupováním pozemků, na kterých se stavělo a z vesničky se pomalu stalo město. Po válce se zde rozmáhal cestovní ruch a dnes patří Caorle mezi nejvyhlášenější a turisty nejnavštěvovanější italská letoviska.

Caorle se skládá ze tří částí, Caorle, Porto Santa Margharita a Altanea. V minulosti bývalo ostrovem, ulice prolínaly vodní kanály, které byly postupně zasypány. Není divu, že jej někteří přezdívají jako „malé Benátky“.

Památky, které stojí za vidění

V Caorle se nachází celá řada významných památek, které stojí za zhlédnutí. Nejvýznamnější dominantou města je Katedrála svatého Štěpána, která pochází z roku 1038. Stěny zdobí překrásné fresky, například „Madonna na trůnu“, která pochází z roku 1300. Zmiňme také krucifix z 15. století.

Další památkou je kostel panny Marie, který se rozléhá na mořském pobřeží. Tento kostel je pro místní obyvatele velmi důležitý, neboť je spojen s významnými událostmi. Každý rok se zde oslavuje znovuzrození“ a každých pět se zde pořádají „slavnosti Andělské panny“.

Ve městě se nachází také přístav pro turisty, kde si můžete vypůjčit malý motorový člun. Tamní rybáři jsou velmi vstřícní a ochotní vzít turisty na rybolov nebo zajistit možnost posezení nad výborným jídlem v některé z rybářských chatek, které se nacházejí na pobřeží.

Historické centrum se nachází mezi přístavem a románskou katedrálou. Spatřit zde můžeme také zvonici v románském stylu. Nejnovější částí historického Caorle je Porto Santa Margharita, jež je odděleno od staré části ústím řeky Livenza. Zcela nový turistický komplex vybudovaný na zelené louce s názvem Caorle Altanea si oblíbili zejména rodiny s dětmi. V blízkosti tohoto komplexu je také oblíbené golfové hřiště. Altanea je označován jako nejmodernější rekreační komplex v severním Jadranu.

Koupání a pláže

Městečko Caorle vyniká nejen krásnými památkami, ale také upravenými písečnými plážemi. Výhodou je pozvolný vstup do vody, který láká zejména rodiny s malými dětmi, ale také seniory.

Zábava a ubytování

Vydáte-li se do Caorle, pak vězte, že o zábavu zde nouze rozhodně nebude. Nachází se zde celá řada restaurací a taveren, nočních klubů i diskoték. Velmi oblíbenou rybí restaurace ve městě je Ristorante All Orologio, kde můžete ochutnat skutečně vyhlášené rybí speciality. V dubnu se zde koná Jazzový festival, v červnu se můžete těšit na zajímavou akci „Scogliera Viva“. Jde o sympozium sochařů, kteří se sem sjíždějí z celého světa a pod širým nebem představují své skvostné výtvory. Festivaly se ve městě pořádají pravidelně, velmi oblíbenou akcí jsou také rybářské slavnosti, které se konají vždy v září.

V Caorle najdete pestrou škálu ubytování od luxusních hotelových komplexů, po apartmány, vily u moře nebo klasické kempy.

Najděte si Caorle na mapě Itálie, zjistíte, že toto městečko není daleko od severních hranic a vy se sem můžete snadno vydat autem s rodinou a zažít tak jedinečnou dovolenou.

objednavka