Počasí v Itálii

Itálie se nachází na Apeninském poloostrově, který vyčnívá do středu Středozemního moře. Nejjižněji se nachází ostrov Sicílie, který dosahuje až na úroveň Afriky. Tomu také odpovídá rozdílné klima, které se v různých částech Itálie nachází. Pokud se tedy do Itálie chystáte, záleží na tom, do kterých míst se vydáte.

Aktuální počasí v Itálii – Řím:

Možnost deště
zítra 12. 12. 2017 60%
Možnost deště
Přeháňky. Nejvyšší teploty 17 ° C. Vítr J o rychlosti 15 - 30 km/h. Pravděpod. deště 60 %.
Možnost deště
středa 13. 12. 2017 60%
Možnost deště
Ranní přeháňky. Nejvyšší teploty 14 ° C. Vítr JZ o rychlosti 10 - 15 km/h. Pravděpod. deště 60 %.
Možnost deště
čtvrtek 14. 12. 2017 40%
Možnost deště
Odpolední přeháňky. Nejvyšší teploty 14 ° C. Vítr JJZ o rychlosti 15 - 30 km/h. Pravděpod. deště 40 %.
Déšť
pátek 15. 12. 2017 100%
Déšť
Déšť. Nejvyšší teploty 15 ° C. Vítr JJZ o rychlosti 15 - 30 km/h. Pravděpod. deště 100 %. Dešťové srážky kolem 25 mm.
Částečně oblačno
sobota 16. 12. 2017 20%
Částečně oblačno
Částečně zataženo. Nejvyšší teploty 12 ° C. Vítr SZ o rychlosti 10 - 15 km/h.

Rozmanité italské podnebí

slunečný Řím

slunečný Řím

Sever země je ovlivněn blízkostí Alp, které jej lemují kolem dokola. Naopak jižní část země je zcela v režii subtropického středomořského podnebí. V oblasti Alp a Apenin dosahují teploty až k hodnotám mrazu. Nejmírnější podnebí se nachází v oblasti mezi Florencií a Římem. Léta jsou zde velmi teplá, zimy naopak mírné. Ve středozemí vládnou dlouhá a suchá léta, na severu je počasí o dost chladnější, zejména pak v závislosti na nadmořské výšce.

Letní dovolená v Itálii

Turisté do Itálie nejčastěji míří v letním období za koupáním a opalováním. Léto v Itálii je horké a suché. Průměrné letní teploty se v severní Itálii pohybují v rozmezí 23 – 24 °C, na jihu je o pět stupňů tepleji. Až extrémních teplot dosahuje počasí na Sicílii, kde může být teplota až 45°C.

Zimní dovolená v Itálii

Ve střední Itálii jsou zimy mírné, stejně tak na jihu, kde je ještě o něco tepleji. Naopak v oblasti Alp jsou zimy dlouhé a chladné, lyžařská sezóna je zde po většinu roku. Průměrná teplota se v oblasti Alp v zimě pohybuje kolem 4°C. V ostatních místech Itálie se teploty pohybují průměrně 10 – 12°C. Rozdíly teplot jsou patrné na severu a na jihu. Například  v populárním Bibione je počasí méně stálé, například oproti Sicílii.

Rozdíly mezi severem a jihem jsou velmi patrné, a to nejen co se teplot týče, ale také srážkových úhrnů. V oblasti Alp se srážky vyskytují velmi často, což ostatně zjistíme již při příjezdu do Itálie. Nejdeštivějším obdobím je tradičně podzim. Pokud se chystáte do Itálie za účelem poznávání památek, ideálním obdobím je jaro. V jarních měsících je zde velmi příjemně, teploty dosahují až ke 20 °C.

Teplotní rozdíly jsou patrné

Rozdíly mezi severem a jihem Itálie jsou patrné nejen dle celkového úhrnu srážek, ale také podle moře, u kterého leží. Průměrné měsíční teploty na pobřeží Tyrhénského moře jsou teploty přibližně o 1 až 2 stupně vyšší, než u Jadranského pobřeží.