Ceny v Itálii

Vydáte-li se do Itálie, jistě vás bude kromě počasí a ubytování zajímat také to, jaké jsou orientační ceny potravin. Možná si ještě pamatujete na dobu, kdy se ceny velmi lišily od těch českých a také nabídka byla zcela jiná. Dnes lze říci, že velké rozdíly nejsou. Samozřejmě záleží na tom, co budete kupovat a v jakém množství. V klasickém supermarketu jsou ceny velmi podobné.

Základní informace

Pravá italská pizza

Pravá italská pizza

Většina obchodů je ve všední dny otevřena v rozmezí od 9 do 13 hodin, poté následuje siesta a obchody se znovu otevírají od 16 do 19:30 hodin. Potraviny mají často otevřeno i o víkendech v dopoledních hodinách. Je vhodné schovávat si stvrzenky z větších nákupů, občas se stane, že vás zkontroluje finanční policie, která vás požádá o jejich předložení. To vše díky zpřísněním daňovým předpisům.

Ceny se mohou měnit podle oblasti a také zda nakupujete v supermarketu nebo na trzích. Obecně lze říci, že za módu lze dokonce ušetřit, běžné potraviny v obchodech jsou jen o něco málo dražší než u nás, připlatíte si však za typické italské speciality.

Lidé v Itálii nejvíce utrácí tradičně za jídlo, což je logické. Pojďme si tedy říci, kolik vás budou stát běžné potraviny i různé laskominy. Kopeček zmrzliny stojí přibližně 1 Eur, ovšem výjimkou nejsou ani 2 Eura.

Zde je přehled některých potravin – cena v Eurech:

Balená voda 1,5 l vás vyjde přibližně na 1 Euro. Ovoce a zelenina u stánků se prodraží, což je velmi podobné jako u nás. Například česnek za 1 kg vás může stát až 5 Eur.

Nejvíce si připlatíte v tavernách a restauracích. Je třeba počítat, že za oběd pro jednu osobu zaplatíte kolem 10 Eur. Italové však dávají velké porce, takže například z jedné pizzy se často najedí dva lidé. Naopak ušetřit můžete ve fastfoodech.